Історія Острогу

Історія Острога – це частина історії України. За своє більш як 900-річчя Острог пережив і роки піднесення, розквіту, слави, ставав центром культури та освіти на України, і роки занепаду, коли він перетворився у звичайнісіньке провінційне місто.

Місто Острог, районний центр Рівненської області, розташоване на межі Малого Полісся і Лісостепу, при впадінні річки Вілії у Горинь.

Пагорби, на яких знаходиться стара частина міста, утворюють гострий ріг, – звідси й місцева назва “Остріг”. Але ймовірно, що назва міста походить від слова “острог”, що у східних слов’ян означало укріплення, місце, огороджене частоколом. Вперше Острог згадується під 1100р. в Іпатіївському літописі.

Після історичної згадки про Острог у подальшому доля цього міста залишається мало вивченою і дослідженою. Відомо лише, що у 1241р. татаро-монголи під проводом хана Батия спустошили Русь. Острог поділив тоді долю всієї Руси-України і Волині.

Знову відомості про Острог з’являються у 1323 році, коли Литовський князь Гедимін спробував захопити Волинь, а польський король Владислав Люкетек захопив Галичину. Між Литвою і Польщею почалася боротьба за Волинь, у результаті якої Литва одержала поразку, а Польща захопила Луцьк та Володимир у 1349 році. У 1366 році між Казиміром Великим і Любартом був укладений трактат, за яким Луцьк і Острог відійшли до складу Литви. Відтоді історія Волині, Острога і Литви була тісно пов’язана.

В XII ст. Острог належав до Погоринського (Дорогобузько-Пересопни-цького) уділу, за володіння яким йшла довголітня боротьба між волинськими київськими князями; пізніше він увійшов до складу Волинського, а після об’єднання останнього з Галичиною у 1199 p.- до Галицько-Волинського князівства. Вірогідно, місто стало жертвою монголо-татарської навали сере-цини XIII ст., однак згадки про нього в документах цього часу відсутні. Голо-вне місто Погорини – Дорогобуж не зміг відновити свого колишнього значення після погрому середини XIII ст. Політичний, господарський, культурний центр краю переміщається у XIV ст. в Острог, через який пролягали найваж-ливіші торгівельні шляхи. Східноволинські православні владики починають іменуватися єпископами Луцькими і Острозькими.

Місто, через яке проходили важливі торговельні шляхи із Заходу на Схід, швидко зростало. В середині 14 ст. воно стало резиденцією роду Острозьких( руського вельможи Костянтина-Василя Острозького, воєводи Київського, маршалка землі Волинської, старости Володимирського), які спорудили на узвишші, що підступає до річки Вілії, величний замок. Він мав важливе значення для Острога як економічного, політичного і культурного центру на Волині, його мури служили городянам надійним захистом від ворожих нападів.

В цих складних і трагічних умовах острожани зробили свій внесок в антифашистський Рух Опору. Громадянами Острога було створено комітет допомоги військовополоненим, що врятував сотні життів.

В ході переможної Луцько-Рівненської наступальної операції Червоної Армії Острог був визволений воїнами 866-го стрілецького полку 13 армії 1 Українського фронту 27 січня 1944р.

Друга світова війна принесла невідворотні зміни життя Острога. Працею людей було здійснено відбудову міста з воєнних руїн, побудовано і відкрито нові промислові підприємства, заклади соціальної сфери, об’єкти житлового фонду.

В1963 р. в місті було відкрито пам’ятник Т. Шевченку; земля із Канева лягла тоді в Острозьку землю недалеко від місця, де стояла найперша академія.

У 1994р. указом Президента України в місті було відкрито Острозький Вищий Колегіум Національного університету “Києво-Могилянська академія”, якому в 1996р. було надано назву “Острозька академія”, а на початку 2000р. – статус університету. При академії працює осередок Українського історичного товариства, відділення Інституту археографії та джерелознавства імені М. Грушевського НАН України, інститут соціологічних досліджень.

1995 р. Острог отримав статус міста обласного підпорядкування. Разом з усім українським народом Острог переживає всі труднощі останнього десятиріччя. Складна соціально-економічна ситуація не дала змоги втілити в життя багато намірів і планів. Однак і зробленого за ці роки достатньо, щоб мовити про відродження Острога.

Статус Острога в духовній спадщині нашого народу визначений його 900-літньою історією.

інші Заклади категорії “Історія Острогу”

Цифровий паспорт